En Sonunda Beklenen Oldu TikTok Yasaklandı

Son günlerin tartışma konusu olan TikTok'un ABD'de yasaklanma ihtimali gerçek oldu. Geçtiğimiz günlerde ABD Lideri Donald Trump'ın TikTok ...


Son zamanlarda gündeme oturan ve büyük bir tartışma konusu olan TikTok, ABD de yasaklanma ihtimali resmi olarak gerçekleşti.
En Sonunda Beklenen Oldu TikTok Yasaklandı.

Donald Trump‘ın bizzat imzaladığı kararname ülke genelinde TikTok‘un yasaklanması kararlaştırdı. Fakat, bu kararın yürürlüğe girebilmesi için ortalama 45 günlük bir mühlet bulunuyor.

Kararnamedeki yasakla ilgili madde aşağıda yer almaktadır:
• ” Çin Devleti tarafından denetimi yapılan uygulamaların çoğalarak yaygınlaşması Amerika Birleşik Devleri ulusal güvenliğini, iktisadi yapısını ve dış siyasetini tehdit etmeye devam etmektedir. Amerika Birleşik Devleri ulusal güvenliğini korumak içim TikTok‘a karşı agresif tedbir ve yaptırımlar alınması gerekmektedir. ”

Bu durum için ek bir kararname ile Çin Devletine ait Wechat platformunun da Amerika Birleşik Devlerinde yasaklandığı resmi olarak belirtildi.

Alınan kararların doğrultusunda 45 günlük mühlet kuralına bağlanması ise değişik bir durum. Çünkü Microsoft’un satın alma süreci ve görüşmeleri 15 Eylül’e kadar sürecin biteceğini açıkladı. Bu süreç içerisinde TikTok’un ABD operasyonlarının Microsoft’a satılma ihtimali de kararnamede yer almaktadır.

TikTok Casusluk Yaptığı Söyleniyor.

TikTok‘un Amerika Birleşik Devleri’nde yasaklanmasının arkasında kullanıcı verilerini gizlice toplayıp Çin devletine verdiği iddaa edilmektedir. Çin ABD tansiyonundan etkilenen markalardan biri olan TikTok ise bu söylemleri kesin olarak yalanlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in