Huawei ABD Savaşı Dünya Savaşına Dönüşüyor


Huawei ’nin casusluk amacıyla arka kapılara sahip donanımları ile tüm Telekom alt yapısına sızıldığını idda eden ABD, diğer ülkelerinde bir an önce huawei markalı ürünlerden bir an önce kurtulması gerektiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri huawei markalı ürünlere ülke genelinde ambargo uygulamakla birlikte kamu kurumlarını huawei ile iş yapmasını yasakladı ve mevcut huawei markalı cihazların başka markadaki cihazlar ile değişimlerini başlattı. ABD’li özel şirketlere kanulan yasak sebebi ile çin teknoloji devi ile iş yapmakta biraz çekiniyorlar. Google, huawei cihazlarının google servislerine erişimlerini engellemesinin ardından Telekom şirketleri de huawei ile ortak çalışmalarını ve bütün projelerini durdurdular.

Huawei ise bu durum ABD’nin Çin’in en iyi şirketlerinden biri olan huaweiyi batırmaya çalıştığını ve Çin’e ekonomik yönden büyük bir darbe vurmaya çalıştığını belirterek hasız suçlamalar yapıldığını ve ticaret savaşı ilan ettiğini belirtti.

Diğer yandan ise geri kalan dünya ülkeleri ABD’nin elinde bu durumu kanıtlayacak delilleri olmadığı için huawei şirketi ile çalışmaya devam ettiklerini belirttiler. Telekom şirketleri ise huawei ile proje çalışmalarına devam ettirmektedir.

Türkiye de huawei ile çok geniş ölçekte iş yapan ülkelerden birisidir. Huawei’nin Çin dışında dünyanın en büyük ikinci AR-GE merkezi ise Türkiye de bulunmaktadır. Çinli dev şirket Türkiye de çok sayıda mühendis ve bilim kuruşları ile dijital teknolojiler konusunda önemli AR-GE çalışmaları yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in