Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Hackathon Düzenliyor


Siber Güvenlik Kümelenmesi, Girişimcilik faaliyetlerinde bu seferde üniversite öğrencileri ve üniversiteden mezun olan kişilerin takımlar halinde yarışabileceği “HackAthor” adındaki kod yazma yarışmasını düzenleyeceklerini ilan ettiler.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesini yapmış olduğu açıklamaya göre Bilkent genç girişicimler kulübü iş birliğinde düzenlenecek olan yarışma 1 Aralık 2019 tarihinde Bilken Cyberpark’ta gerçekleştireceklerini belirttiler. Sektörün uzmanları ve genç siber güvenlikçiler katılacağı yarışmaya yaklaşık olarak 15 farklı üniversiteden 20 tane takım siber güvenlik projelerini hayata geçirebilmek için zamana karşı güzel bir yarış sergileyecekler. Yarışmanın ikinci gününde ise takımlar sektör de ismini duyurmuş kişilerden eğitim ve danışmanlık hizmeti alacaklar. Takımların 24 saatlik süre sonunda yapmış oldukları projeler hakem heyet tarafından pazarlanabilir, orjinallik, uygulanabilir ve yenilikçi gibi önemli kriterlere tabi tutularak değerlendirme yapılacaktır. Bu değerlendirme sonucunda ise yarışmayı kazanan takıma 10,000 TL ücret vereceklerini belirttiler.

Peki, Hackathon Nedir?

Hackathon, çoğu zaman şirketlerini tanıtımı için ya da işe alımlar için yeni fikirler veya ürünler üretebilmek adına yazılımcıların belirlenen süre içerisinde aynı ortamda kod yazma yarışmasına verilen addır. Hack ve marathon kelimelerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan hackathon kelimesi kısıtlı bir süre içerisinde, önceden hazırlanmış olan ekipler ile yeni bir fikir geliştirmek amacı ile düzenlendiği gibi, mevcut bir soruna çözüm üretebilmek için düzenlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in